piątek, 1 kwietnia 2011

14-400, AD 1966... Pasłęk

Moje kochane stare kąty! W marcowym numerze „Głosu Pasłęka”, który właśnie do mnie dotarł, przeczytałem notkę o tym, że redakcja, dzięki jednemu z mieszkańców, otrzymała film, jaki w 1966 roku nakręcił pan Doehring – Niemiec, którego żona (uwieczniona zresztą najwyraźniej na taśmie) mieszkała kiedyś w Preussisch Holland w miejscu, w którym dziś stoi budynek RDT-u. To ta buda w rusztowaniach, a jak tam było wcześniej? Nie wiem, do zdjęć tej części Pasłęka jeszcze nie dotarłem, choć napatrzyłem się na zabudowę okoliczną.
Ech, chętnie bym wyleciał z aparatem i znów zestawił zdjęcia sprzed lat z tym, co widać teraz. Żaden z moich obiektywów nie ma jednak tak wielkiego przybliżenia, bym mógł, patrząc z Torunia, zanurkować w pasłęckie uliczki. Cóż, ciepło się jednak robi, znów zatem będzie można niebawem ruszyć w trasę...
Film również mam w tej chwili tylko pod sznurkową postacią. Podłączam. Komu kod 14-400 drogi, pewnie bez problemów dotrze do źródła.
Zdjęcia naturalnie pochodzą z czasów, gdy nikt w Pr. Holland nie myślał nawet, że miasto odwiedzi Armia Czerwona. Na fotkach jednak świat zastyga w sekundzie trzasku migawki. Film to zupełnie co innego, tu ludzie mogą się cieszyć, robić głupie miny. Uwolnijmy więc dawny świat z filmowych klatek...
http://www.glospasleka.pl/film/290.html
http://www.glospasleka.pl/film/289.html
1 komentarz:

kolega ze studiów pewnego Pasłęczanina z wydz. hisrorii pisze...

Pasłęk... kiedyś mieszkałem w akademiku z człowiekiem z Pasłęka. To było dawno, a on umiał opowiadać...Pan jest lepszy, bardziej literacki i doskonalszy w języku! ale pamiętam ..drogę nad jeziorko, wieżę ciśnień, bunkry i jego lekcje religii i rekolekcje w ruinach zamku.pozdrawiam Pasłęczan!!!!